Την Πέμπτη 14 Απριλίου 2016 διεξήχθη ο δεύτερος Μαθητικός διαγωνισμός Γλώσσας και Λογοτεχνίας Γυμνασίων της Αχαΐας με την υποστήριξη του ΚΕΣΥΠ Πάτρας, σε συνεργασία με το Πειραματικό Λύκειο ΑΕΙ Πάτρας που τελούσε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης και της Δ/νσης Δ/θμιας Εκπ/σης Αχαΐας.

Στο διαγωνισμό συμμετείχαν αρκετά γυμνάσια της πόλης μας, κάποια από τα οποία ήταν ενταγμένα στο πλαίσιο του Προγράμματος Αγωγής Σταδιοδρομίας «Τη γλώσσα μου έδωσαν Ελληνική», με συμμετοχή περισσότερων από 70 μαθητές.

Οι μαθητές έπρεπε να απαντήσουν σε δέκα ερωτήσεις Γλώσσας και Λογοτεχνίας σε φάσεις προκριματικών, ημιτελικών και τελικού με υπολογισμό και του ταχύτερου χρόνου.

Το σχολείο μας συμμετείχε στο διαγωνισμό με τους εξής 6 μαθητές από τη Γ’ Γυμνασίου: Λιάνα Νεφέλη, Μαραγκού Μυρτώ, Μαρούλη Νεοπτόλεμο, Μασσαρά Ερμή, Παπαλεξίου Βιολέτα και Σταυρίδη Όλγα και συνοδό την καθηγήτρια Τόκα Νάντια.

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να συγχαρούμε τους μαθητές μας καθώς κατέλαβαν τρεις θέσεις στην πρώτη δεκάδα ως εξής :

1η θέση : Παπαλεξίου Βιολέτα

5η θέση : Σταυρίδη Όλγα