SUMMER SCHOOL 2024

Το Αρσάκειο Γενικό Λύκειο Πατρών, διοργανώνει Θερινά Σχολεία (SUMMER SCHOOLS) σε συνεργασία με Εργαστήρια Τμημάτων του Πανεπιστημίου Πατρών 17-21/6/2024.
Οι συνεργασίες αυτές αφορούν στους μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου, Α΄ και Β΄ Λυκείου, δημοσίων και ιδιωτικών Σχολείων, οι οποίοι θα έχουν τη δυνατότητα να ενταχθούν στις ερευνητικές ομάδες
εργασίας των διαφόρων Ερευνητικών Κέντρων και Εργαστηρίων.

Πιο συγκεκριμένα, η συνεργασία αναφέρεται στα εξής Ερευνητικά Κέντρα και Εργαστήρια:
- Τμήμα Μηχανολόγων και Αεροναυπηγών Μηχανικών Πανεπιστημίου Πατρών, Εργαστήριο Συστημάτων Παραγωγής & Αυτοματισμού (LMS)
- Τμήμα Φαρμακευτικής Πανεπιστημίου Πατρών
- Τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών & Πληροφορικής (CEID) του Πανεπιστημίου Πατρών, Εργαστήριο “Ποιότητας Λογισμικού και Αλληλεπίδρασης Ανθρώπου-Υπολογιστή”
- Τμήμα Βιολογίας Πανεπιστημίου Πατρών, Τομέας Γενετικής Βιολογίας Κυττάρου & Ανάπτυξης
- Σχολή Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πατρών, Διατμηματικό πρόγραμμα Θερινού Σχολείου «Ιστορία και Άνθρωπος»

Μετακίνηση: Καθημερινά το πρωί, θα αναχωρεί λεωφορείο από το κέντρο της πόλης (πλατεία Τριών Συμμάχων) προς το Πανεπιστήμιο Πατρών και θα επιστρέφει το μεσημέρι μετά την ολοκλήρωση των προγραμμάτων. Το κόστος μετακίνησης θα καθοριστεί με βάση τον αριθμό των συμμετεχόντων μαθητών.

- Το πρόγραμμα των Θερινών Σχολείων θα πραγματοποιηθεί από 17-21 Ιουνίου 2024 (09:00-14:00).
- Προθεσμία υποβολής της αίτησης ενδιαφέροντος έως την Παρασκευή 17 Μαΐου 2024. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
- Σύνδεσμος υποβολής της αίτησης συμμετοχής: https://forms.gle/cpkQPhWiL6K87CJ58

Διαβάστε το πληροφοριακό έντυπο (εδώ)